מסלול כוריאוגרפיה ותנועה

ליאת דרור & ניר בן גל

 

מרכז אדמה בשדרות המרכז ללימודי חוץ והמשך בספיר \ המכללה האקדמית ספיר
לפרטים על המסלול: 0545294246
להרשמה: מרכז מידע, ייעוץ והרשמה
077-9802802 שלוחה 2 [email protected]
מזכירות כללית: 077-9802353

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה

תיאור הקורס ומטרותיו

ככול שחלה התפתחות בעולם המערבי האקדמאי/טכנולוגי, נראה שהלמידה נעשתה יותר ממוקדת מתוך התכוונות לרכישת מיומנויות נקודתיות וספציפיות.
לנוכח זאת בית הספר של אדמה ומסלול כוריאוגרפיה ותנועה מניח את הדגש דווקא על הראייה הפריפריאלית , אותה יכולת לראות את התמונה הרחבה , זו המאפשרת למיומנויות השונות להתחבר.
טכניקה במיטבה מול הרפיה, התבוננות מול הוצאה לפועל, פרפורמנס ברמה גבוה מול השקטת התודעה. דרכי הלמידה מקבלות חשיבות ומשמעות זהה לתוכן הנלמד, מתוך ידיעה כי הדרך בה אנו לומדים תשפיע ישירות על הדרך בה נפעל כפרטיים בתוך החברה בה אנו חיים. הבסיס ללמידה הינו התנועה האנושית, הלמידה כללה את חקירת התנועה הטבעית הקיימת בכל אחד ואחת מאתנו, מה מניע אותה, מה כוחה, מה החיבור שלה לאופן חשיבתנו, תפיסת עולמנו, ומה יכולתה הבסיסית להעניק לנו בריאות, חוסן ועוצמה פיזית ונפשית. בתוך טווח זה נעה הבחירה האישית של כל אחת ואחד מהלומדים, אל שיכלול והעצמה של התנועה אל עולם האמנות, הפרפורמנס, החשיפה , לבין הרצון להעמיק את החוויה האישית של השקטת התודעה ולמידת הקורדינציה העדינה בין המנטאלי/הפיזי/הרגשי/הרוחני. הבנה חדשה ועמוקה של הנשימה, התוודעות אל המינון המאד מעודן בין להתערב, לשלוט לבין להרפות, לאפשר, על מנת שאכן ההוצאה לפועל תתאפשר ללא קריסות, שחיקה, פציעות. ללא ספק הדבר נכון לעולם ממנו באנו- עולם התנועה , מחול, ריקוד  ונכון לכל העולמות השונים והאחרים.

  1. לימודי טכניקות תנועה מגוונות ברמה גבוהה
  2. שיכלול היכולת הגופנית כרקדן מבצע
  3. שיכלו היכולת כאומן יוצר. כוריאוגרף \ במאי \ יוצר
  4.  למידה כיצד להשתמש בטכנולוגיה ככלי המשרת את האומן
  5. עבודה במרחב הציבורי ובטבע
  6. השתלבות המערך החברתי תרבותי באיזור שדרות ועוטף עזה 
  7. תהליכי ריפוי הכרת העצמי והשקטת התודעה

 

נושאי הלימוד בקורס כוריאוגרפיה ותנועה

שיעורי בוקר \ טכניקה\טכניקות תנועה\ תאטרון תנועה\ מערכת הצתה\ מודרני עכשווי\ תנועת התודעה\ תנועה ביצוע פירוק והרכבה\ טקסט תנועתי \מנעדים אנרגטיים בתנועה\ עבודת ריצפה \רפרטואר תנועה טבעית\ ואריאציות מתקדמות בתנועה \סכנה פרופורמטיבית \מפגשים עם מוזיקאי \ תנועה עם מצלמה\ מחול בטבע\ תנועה עירונית\ מפגשים עם כוריאוגרפים\ אימפרוביזציה\
מהתנסות בתנועה לתוך בניה כוריאוגרפית\ עבודות אישיות \אמנים אורחים מחו"ל \ תולדות הכוריאוגרפיה\ צפיה – ניתוח – התנסות\ בימוי קליפים \סדנת צילום ועריכה\מפגשים עם תאורה\ סטודיו פתוח \ עבודות אישיות \לוויי אומנותי\תנועה טבעית ותנועה מרפאת\השקטת התודעה ( מדיטציה בתנועה )\ תנועת גוף נפש\ עבודה עם פרטנר \תנועה קורדינטיבית\ הפילוסופיה של התנועה\ תהליכי יצירה בתנועה\ בשנה שלישית פרקטיקום ( עבודה בשטח ). כוריאוגרפיה \ רקדן מבצע \ השתתפות במופעים ובפסטיבלים והפקת אירועים,
התנסות במפגשי מחול ויצירת קליפים אומנותיים, רכישת מיומנויות בהדרכה ובהוראת קבוצות
שילוב תנועה בעבודה עם אוכלוסיות שונות. התנסות בשטר , יצירת קשרי עבודה בתחום

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה

מקום הלימודים: מרכז התנועה שדרות אדמה

מרכז אדמה בהנהלתם של ליאת דרור וניר בן גל הוא בית ללהקת המחול, שהינה המעבדה לחקירה תנועתית ולתפישת העולם הייחודית לאדמה. תנועה זו הינה תוצר של מפגש בין התודעה לאגן כמרכז הכובד בגוף האנושי,  זהו חיפוש של הבנת העוצמה כהתאמת הכוח הנכון לפעולה ליצירה וקהילה לתושבות ותושבי המקום ולמבקרים ולמבקרות מכל רחבי העולם, המקום מטפח אמנים ואמניות מקומיים מושך אליו וקורא לאמנים ויוצרות, אנשי רוח ונשות מעשה בכל תחומי האמנות הריפוי והתנועה מכל העולם, אנחנו קוראים לנשים וגברים צעירים ברוחם ויצירתיים לבא ללמוד לחיות וליצור בשדרות ובמרחב של עוטף עזה מתוך הבנה כי מרחב ההזדמנויות בפריפריה גדול פתוח ומזמין ומאפשר כיווני יצירה חדשים ואותנטיים. אנו מאפשרים יצירה אותנטית ברמה אומנותית גבוהה והכרה בדו שיח האומנותי כגשר להכרות מעמיקה עם תרבויות שונות, מרכז אדמה הוא בית לשיח אומנותי \תרבותי \חברתי החוצה גבולות ומגזרים.
אנו מאמינים כי עבודה עדינה המחברת אמנות \ ריפוי \ קהילה \ תנועה יכולה להצמיח תרבות המבוססת על כלכלה מקומית מקיימת,
תרבות שאינה משויכת לזרם אחד או אחר אלא מאפשרת לזרימה ההרמונית להיות נוכחת וליצר מרחב של יצירה שלום קבלה והתבטאות.

רח' הפלמ"ח 11 שדרות ( 8 דקות הליכה מתחנת הרכבת בשדרות )

סגל ההוראה

ליאת דרור
מורה \ כוריאוגרפית \ מנהלת אומנותית של מרכז התנועה שדרות אדמה, הקימה את להקת המחול בשנת 1992 ואת מרכז המחול אדמה בשנת 2000 , בוגרת הסדנה של להקת המחול הקיבוצית בגעתון, רקדה באנסמבל הירושלמי למחול, למדה באקדמיה למוזיקה ומחול ע"ש רובין בירושלים.  זוכת תחרות בניולה הבינלאומי לכוריאוגרפיה (Bagnolet International Choreography) בפריז. ובפרס כוריאוגרפיה בקלן גרמניה.
עבודתה הראשונה "דירת שני חדרים" פרצה דרך בעולם המחול,  

ניר בן גל
מורה \ כוריאוגרף \ מנכ"ל מרכז אדמה \יוצר ורוקד ומנהל ביחד עם ליאת דרור  
דרור ובן-גל גם הראו שזוג יוצרים עצמאיים, עם אמירה כנה של יוצרים מקומיים המשתמשת בכלים כוריאוגרפיים עכשוויים, יכולים לפרוץ לעולם הרחב ולקבל הכרה בינלאומית. מהירות הפריצה שלהם לעולם עוררה השתאות. הזמנות רבות לסיורים בחו"ל בסדר גודל ויוקרה שהדור שקדם להם, לא הכיר. שפע הביקורות במיטב העיתונות העולמית הפכו אותם לשגרירים של היצירה הישראלית החדשה. מכאן שדירת שני חדרים והעבודות הבאות שעשו במהלך העשור הבא, היו נקודת מיפנה לסגנון יצירה חדש שנולד בארץ, מין שילוב של תאטרון תנועה עם מחול עכשווי שיצר תמהיל מאד ישראלי בסממניו הקשורים לעצמם כזוג ישראלי מצוי ולמקום בו הם חיים. גם דרך התנהלותם בהמשך, במעבר מעבודת זוג לקבוצה, שימשה מודל השראה לזוגות נוספים שיעלו על הבמה.  התפתחותם של דרור ובן גל כאמנים מרכזיים בעשור הבא, ומודל להשראה וגם חיקוי לדור הבא של יוצרים

מיכל ארזי
בוגרת בהצטינות בטכניון חיפה אדריכלות נוף, מתמחה בהוראת יוגה מטעם מכון וינגייט ישראל –הנהלת אורית סנגופטה, בוגרת לימודי תרפיה בתנועה באקדמיה למחול ברוטרדם הולנד ,למדה בבודפסט עם פריי פאוסט, יוגה באמסטרדם עם טרזה קאלאדם, מורה מתמחה בהוראת מיומנויות הקרקס: אקרובטיקה אווירית, חבל, טיסו וטרפז.
מלמדת תנועת התודעה במרכז אדמה בשדרות ובמסלול כוריאוגרפיה ותנועה במכללת ספיר

נבו רומנו
אמן, יוצר, למד בבית הספר החזותי בירושלים ובבית הספר של אדמה ,כאמן, אני עושה שימוש בגוף הנע. אני תופס תנועה כמגרש המשחקים של התודעה, שהגוף הוא כלי האימון הראשוני שלה. אני מעמיד במרכז הבמה את שולי הגוף, את המחתרות הגופניות, המבוכה והמידור הגופניים.

ניב שינפלד ואורן לאור
כשאנחנו יוצרים בסטודיו, אנחנו מתבוננים שוב ושוב בפער שבין Acting לבין Being .אנחנו חוקרים את המינימליזם הנטורליסטי מצד אחד, ומצד שני איך ועד כמה ניתן להגדיל את התנועה, את הג'סטה, את הקול, את האקספרסיביות ושעדיין זה ירגיש אמיתי – ולא משוחק. נלמד טכניקות שונות בפרפורמנס, אימפרוביזציה, וחקירה של הגוף האקספרסיבי. איך יוצרים חומר תנועתי מתוך משימות שונות, מקורות השראה ומגבלות אינדיבידואליות,
איך יוצקים תוכן ומשמעות לתוך תנועה ואיך טוענים אותה בסאב טקסט.

נועה זמיר
יוצרת ומורה למחול, בעלת תואר שני בכוראוגרפיה ותעודת התמחות בניתוח תנועה ממכללת לאבאן בלונדון.
יצירותיה הוצגו בפסטיבלים שונים בארץ ובאירופה.מלמדת ומלווה תהליכי יצירה עם קשת רחבה של אוכלוסיות.
מקימה שותפה של פרוייקט מתקשקשים – סדנאות אלתור בתנועה וצבע. זזה ומזיזה אנשים מתוך אמונה שתנועה היא כלי לביטוי אישי וליצירת קשר עם העולם, ושבכוחה של תנועה להניע לא רק את הגוף הפיזי.  

אופיר יודלביץ
החל ללמוד קפוארה בגיל חמש עשרה ובמשך עשר שנים לימד קפוארה ואקרובטיקה. למד בסדנה להכשרת רקדנים בחיפה . לאחר סיום הלימודים הוא עבד כרקדן עצמאי עם כוריאוגרפים שונים ביניהם יסמין גודר , ארקדי זיידס , יוסי ברג ועודד גרף , איריס ארז ואחרים. יצר את ׳גרביטאס׳ – יצירה איתה הוא ממשיך לסייר בין היתר בגרמניה, דנמרק, איטליה, רומניה, הונגריה, קוריאה, הונג קונג ואנגליה. היצירה זכתה במקום הראשון בתחרות הכוראוגרפיה הבינלאומית של מחול שלם 2016. יצר את Far & Middle יחד עם הכוראוגרף הסיני יאנג צ'אן בהפקת פסטיבל יולידאנס באמסטרדם, הולנד. יצר גם את CONCRETE שעלתה בפסטיבל בת ים ואת 'על אמת' שעלתה בשבוע המחול הבינלאומי של מחול שלם.
בימים אלה הוא לומד פילוסופיה ותולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה.  

תמוז בינשטוק
אמנית בינתחומית, עם ניסיון רב בשיתופי פעולה עם יוצרים מתחומי המדיה, האמנות הפלסטית והבמה. (בינהם: קרן לוי, דניאל לנדאו, ז'אנה איוואנובה, ג'ניפר פטרסון ועוד). עבודותיה הוצגו באירועים ברחבי העולם (פסטיבל מלבורן – אוסטרליה, קונסטהאל גוטנברג – שוודיה, המוזיאון לאמנות באוטרכט – הולנד ועוד). כתבה כחברת מערכת ב"מעקף" כתב עת מקוון למחול, מיצג ואמנות חזותית.
עוסקת גם בחינוך, בתפקיד ראשת תחום חינוך וקהילה במובי: מוזיאוני בת ים.
בוגרת התכנית ללימודים מתקדמים באמנויות המופע, DasArts, אמסטרדם, ומחלקת האודיו ויז'ואל באקדמיה ע"ש ריטפילד, אמסטרדם. החלה את לימודי האמנות בגיל 5 בסדנאות מוזיאון תל אביב.

אליק ניב
אליק למד מחול בסדנא של קיבוץ געתון .לאחר לימודיו רקד בלהקות מוזה תחת יוסי תמים, רטיגו ודה דה דאנס ביצירה של רמי לוי. ב2005 עבר לגרמניה ורקד בשטאץ תיאטר אולדנבורג בין היתר ביצירה של ״קלאב גיא ורוני״ וסוזנה לינקה. בברלין עבד עם להקתו של ניר דה וולף ״טוטל ברוטל״ ותאטרון הקומי.
ב2009 הצטרף ללהקת קונסטנזה מאקראס – דורקי פארק בה שימש כמנהל חזרות. החל מ2013 משמש כרקדן אורח בלהקת שסה וולץ. בנוסף אליק עובד ככריאוגרף עצמאי החל מ2104 וכמורה באקדמיות ותאטראות באירופה ובסדנא למחול בגעתון.

להב תימור
נולד בקיבוץ סעד. בוגר לימודי בימוי והוראת תיאטרון בתכנית המצוינים במכללת סמינר הקיבוצים. כיום סטודנט לתואר M.A בתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. ביים את ההצגות: "אמהות שלוש" יצירה בימתית תעודית מאת להב תימור, (פסטיבל אשה 2018 וצוותא) "בנגזי ברגן בלזן" על פי ספרו של יוסי סוכרי –(תיאטרון ‘לה מאמא’ בניו יורק); "עיין ערך אהבה" מאת דויד גרוסמן (תיאטרון הספריה); "עפר ואפר" מאת הרולד פינטר (תיאטרון יפו); "וולפינאה מומי בלום" מאת נורית זרחי (תיאטרונטו לילדים). ע. במאי: "איש חסיד היה" (בימוי איציק ויינגרטן –
ת. חיפה בשיתוף הבימה); "בית ברנרדה אלבה" ו"המלך נוטה למות" (בבימוי רנה ירושלמי, סמינר הקיבוצים ואנסמבל עיתים); בנוסף מרצה במכללת סמינר הקיבוצים בחוג לבימוי והוראת תיאטרון ומרכז את מגמות האמנויות והתיאטרון בבית חינוך שער הנגב בעוטף עזה.

Diane Gemsch

a professional dancer with more than 13 years of experience in teaching and performing. Her performing career has brought her all over the world, from South Africa to Central and South America, and all over Europe. She has been teaching in different institutions to professionals and amateurs. She graduated with a BA in Modern Dance and physical theater in the Netherlands at Hoogschool voor de Kunsten Tilburg and in Belgium at the Royal Conservatory of Antwerp. She has worked in Berlin at Maxim Gorki Theatre for Armin Petras. In pieces of Constanza Macras she has performed at Schaubühne and Akademie der Künste, Berlin. Amongst others she has worked for Andrea Boll, United-C, Panorama Dance Theatre, Marina Abramovic at Fondation Beyeler and is touring with 3 children productions of Teresa Rotemberg since 2013. Her own work won prices. In 2012 she received the grant of artistic distinction of the city of Zurich. She is continuously studying with various teachers in different dance styles and movement- related practices. Next to her dance training, she is a yoga practitioner and gives Thai massages. Her own investigation in dance and life is represented in her classes, which invite you to improve your coordination and strengthen your inherent musicality, learn how to be more efficient, and teach your system to work with its spirals. Diane aims that her students feel encouraged to more freedom in movement and to broaden their capacities, go beyond their limits, always through the help of imagery. You will be invited to follow her into her perception of movement, dance and life.

עדי חלפין
תסריטאית ובמאית של סרטים עלילתיים, דוקומנטריים, קליפים ופרסומות. במסגרת לימודיה בביה"ס סם שפיגל לקולנוע בירושלים, ביימה עדי שלושה סרטים קצרים שזכו בפרסים יוקרתיים והוקרנו ביותר מ-70 פסטיבלים בינלאומיים, ביניהם פסטיבל קאן וברלין. אהבתה הגדולה לאמנות ולמוזיקה הובילה אותה לביים קליפים לאמנים בארץ ובחו"ל, ביניהם קליפ קצר לשיר Dafodills של המפיק האגדי מארק רונסון (איימי ויינהאוס) שזכה בתחרות הקליפים של Genero TV.
הפרומו “Home Alone” שביימה ללהקת המחול בת-שבע, זכה לתהודה בינלאומית ומיתג אותה כאחת מבמאי המחול המובילים בעולם. כיום עדי מחלקת את זמנה בין ברלין לתל-אביב. היא מלמדת סדנאות בימוי של סרטי מחול וקליפים בארץ ובחו"ל, מביימת קליפים ופרסומות ועובדת על הסרט העלילתי הראשון שלה באורך מלא.

שני גרנות
לקראת גיל 20 החלטתי לא להמשיך בקריירה המתבקשת של רקדנית בלהקה, אלא לפנות ללימודים בתחום המחול והכוריאוגרפיה. התקבלתי לבית הספר למחול בבריסל, בניהולה של אן תרזה דה קירסמיקר. חוויית הלימוד בבית הספר הייתה עשירה מאין כמוה, ורסטילית ופרוגרסיבית מבחינה פדגוגית. היום, 15 שנה אחרי, אני עדיין ממשיכה לחקור חיסכון באנרגיה, שימושיות בגוף ובחלל התייחסות גמישה לממדים של החלל והזמן. כל אלה מהדהדים עבורי דרך חיים ופילוסופיה השמה דגש על מעבר דרך דברים ועל הרגע החולף, במקום על שהות במקום וקיבעון..

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה