קורס ריפוי בתנועה

ליאת דרור & ניר בן גל

 

מרכז אדמה בשדרות המרכז ללימודי חוץ והמשך בספיר \ המכללה האקדמית ספיר
לפרטים על המסלול: 0545294246
להרשמה:
https://www.sapir.ac.il/content/6518
מרכז מידע, ייעוץ והרשמה
077-9802802 שלוחה 2 [email protected]
מזכירות כללית: 077-9802353
רכזת הקורס הגב' אביב דוידיאן  [email protected]

 

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה

תיאור הקורס ומטרותיו

תפיסת העולם של המסלול הינה כי לכלנו יש גוף ולגוף שלנו יש מידע עצום ( לדוגמא הוא יודע להזרים דם לכל חלקיו והוא יודע לגדל שיער ולעכל מזון- דברים שאנו לא יודעים ) ובהכרך הגוף יודע גם לרפא ולתקן את עצמו במידת הצורך, השימוש בגוף ובתנועתו הטבעית ככלי לריפוי עובר דרך הכרת הגוף והתידדות עם יכולתו, הריפוי בתנועה עובר דרך ההרפיה והשקטת התודעה (מדיטציה ) וכפועל יוצא למידת הקשבה לגוף לתנועה לעצינו ולסובבים אותנו דרכי הלמידה מקבלות חשיבות ומשמעות זהה לתוכן הנלמד, מתוך ידיעה כי הדרך בה אנו לומדים תשפיע ישירות על הדרך בה נפעל כפרטיים בתוך החברה בה אנו חיים. הבסיס ללמידה הינו התנועה האנושית, הלמידה כללה את חקירת התנועה הטבעית הקיימת בכל אחד ואחת מאתנו, מה מניע אותה, מה כוחה, מה החיבור שלה לאופן חשיבתנו, תפיסת עולמנו, ומה יכולתה הבסיסית להעניק לנו בריאות, חוסן ועוצמה פיזית ונפשית. בתוך טווח זה נעה הבחירה האישית של כל אחת ואחד מהלומדים והלומדות, אל שיכלול והעצמה של התנועה, אל עולם האמנות ובין הרצון להעמיק את החוויה האישית של השקטת התודעה ולמידת הקורדינציה העדינה בין המנטאלי / הפיזי /הרגשי / הרוחני. הבנה חדשה ועמוקה של הנשימה, התוודעות אל המינון המאד מעודן בין להתערב, לשלוט, לבין להרפות, לאפשר, על מנת שאכן ההוצאה לפועל תתאפשר ללא קריסות, שחיקה, פציעות. ותשכלל את היכולת לרפא בתנועה

  1. עבודה אישית ופנימית של הכרת הגוף והיכולת השונה מאדם לאדם ומאשה לאשה
  2. הכשרה לאנשי מקצוע : מורים \ פסיכולוגים \ אמנים \ עבדים סוציאליים \ רופאים
  3. יצירת זהות אישית ומקצועית בריאה ומבריאה
  4. הקניית מיומנות נוספת התומכת בעבודה קיימת ומעשירה אותה
  5. הקניית ידע עיוני ואישי והתנסות מעשית בתהליכי ריפוי ולמידה של יחידים וקבוצות

יום לימוד: יום ראשון
שעות: 17:00-09:00
תאריך פתיחת הקורס: 27/10/2019
חופשת סמסטר: פברואר 2020
תאריך סיום משוער: 30/6/2020
היקף שעות לימוד בשנה : 224 שעות לימוד אקדמיות, 28 מפגשים
הלימודים יתקיימו בימי ראשון במתכונת הבאה:
9:30-9:00- חימום עצמי
11:00-9:30- שיעור בוקר – תנועת התודעה
13:00-11:30- תנועה – גוף- נפש – התנסות ועיבוד חומרים – הבטן הרכה
15:15-13:45- שיעור עיוני- הפילוסופיה של התנועה – הגוף ככלי ריפוי – כלים להוראה וחקירה
17:00- 15:30 תרגול שיעורים- התנסות עצמית- סטודיו פתוח

נושאי הלימוד בקורס ריפוי בתנועה
טכניקות תנועה\ תנועה טבעית ותנועה מרפאת\ השקטת התודעה ( מדיטציה בתנועה )
תנועת גוף נפש- הבטן הרכה\ אימפרוביזציה\ עבודה עם פרטנר\ תנועה קורדינטיבית
הפילוסופיה של התנועה\ תהליכי יצירה בתנועה\ תנועת התודעה
בשנה שלישית פרקטיקום ( עבודה בשטח ). מיומנויות בהדרכה ובהוראת קבוצות שיקומית.
שילוב תנועה בעבודה עם אוכלוסיות שונות.

מקום הלימודים: מרכז התנועה שדרות אדמה

מרכז אדמה בהנהלתם של ליאת דרור וניר בן גל הוא בית ללהקת המחול – שהינה המעבדה לחקירה תנועתית ולתפישת העולם הייחודית לאדמה. תנועה זו הינה תוצר של מפגש בין התודעה לאגן כמרכז הכובד בגוף האנושי,  זהו חיפוש של הבנת העוצמה כהתאמת הכוח הנכון לפעולה ליצירה וקהילה לתושבות ותושבי המקום ולמבקרים ולמבקרות מכל רחבי העולם, המקום מטפח אמנים ואמניות מקומיים מושך אליו וקורא לאמנים ויוצרות, אנשי רוח ונשות מעשה בכל תחומי האמנות הריפוי והתנועה מכל העולם, אנחנו קוראים לנשים וגברים צעירים ברוחם ויצירתיים לבא ללמוד לחיות וליצור בשדרות ובמרחב של עוטף עזה מתוך הבנה כי מרחב ההזדמנויות בפריפריה גדול פתוח ומזמין ומאפשר כיווני יצירה חדשים ואותנטיים. אנו מאפשרים יצירה אותנטית ברמה אומנותית גבוהה והכרה בדו שיח האומנותי כגשר להכרות מעמיקה עם תרבויות שונות.
מרכז אדמה הוא בית לשיח אומנותי \תרבותי \חברתי החוצה גבולות ומגזרים. אנו מאמינים כי עבודה עדינה המחברת אמנות\ ריפוי \קהילה\ תנועה יכולה להצמיח תרבות המבוססת על כלכלה מקומית מקיימת, תרבות שאינה משויכת לזרם אחד או אחר אלא מאפשרת לזרימה ההרמונית להיות נוכחת וליצר מרחב של יצירה שלום קבלה והתבטאות. מרכז המחול שדרות אדמה הוקם על ידי עריית שדרות כחלק מתכניתו של ראש העיר אלון דוידי לקדם תיירות תרבות ואמנות בעיר
רח' הפלמ"ח 11 שדרות ( 8 דקות הליכה מתחנת הרכבת בשדרות)

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה

סגל ההוראה:

ליאת דרור
מורה \ כוריאוגרפית \ מנהלת אומנותית של מרכז התנועה שדרות אדמה הקימה את להקת המחול בשנת 1992 ואת מרכז המחול אדמה בשנת 2000 בוגרת הסדנה של להקת המחול הקיבוצית בגעתון, רקדה באנסמבל הירושלמי למחול  למדה באקדמיה למוזיקה ומחול ע"ש רובין בירושלים. זוכת תחרות בניולה הבינלאומי לכוריאוגרפיה (Bagnolet International Choreography) בפריז. ובפרס כוריאוגרפיה בקלן גרמניה.
עבודתה הראשונה "דירת שני חדרים" פרצה דרך בעולם המחול,  

מיכל ארזי
בוגרת בהצטינות בטכניון חיפה אדריכלות נוף, מתמחה בהוראת יוגה מטעם מכון וינגייט ישראל –הנהלת אורית סנגופטה, בוגרת לימודי תרפיה בתנועה באקדמיה למחול ברוטרדם הולנד ,למדה בבודפסט עם פריי פאוסט, יוגה באמסטרדם עם טרזה קאלאדם, מורה מתמחה בהוראת מיומנויות הקרקס: אקרובטיקה אווירית, חבל, טיסו וטרפז. מלמדת תנועת התודעה במרכז אדמה בשדרות ובמסלול כוריאוגרפיה ותנועה במכללת ספיר.

תמר לוין
מטפלת בקונסטלציה מערכתית, משפחתית, מורה לתנועה, חוקרת sense-sessions דרכי תנועה סומטיות, רקדנית ומפתחת B.dance
בוגרת האקדמיה למחול וביה"ס לקונסטלציה מערכתית של ישי גסטר.
לנוע למקום הנכון / Sense-sessions הוא תרגול גופני המכוון פנימה לתוך מערכות הגוף.
מערכת העיכול, הלב, המוח ,מערכת השלד והשרירים ומערכת היחסים ביניהן באמצעות הקשבה, נשימה, מגע, קול והתמסרות לתנועה שזורמת באופן טבעי דרך גופנו המימי ובאמצעות אימפרוביזציות וקונסטלציות במרחב אנו מקדישים זמן ותשומת לב למערכות אלו ולתפקידן, משכללים את יכולות החישה הפנימיות שלנו וזאת בכדי להעניק רווחה ונחת לתוכנו פנימה. כל מערכת וייחודה המשמעותי, כל מערכת נענית בהקשבה לצרכיה. זהו דיאלוג עם מערכת החישה הפנימית ,לטובת שחרור וקבלה של אינפורמציה הנמצאת בנו בתאי גופנו. ביכולתו של הגוף כתוצאה מהתרגול להגמיש ,לחזק, לרווח ,לעורר מנעד רחב ועשיר של תחושות חדשות ,יצירתיות ,יצריות ,ותובנות גופניות ורגשיות. כל תרגול הוא הצעה להיכנס למסע פנימה לתוך גופנו המופלא ,ולגלות מחוזות חדשים או לשוב למקומות ישנים על מנת לרפא ולהתפתח ולנוע ללא מאמץ למקום הנכון עבורנו. ייחודה של עבודה זו היא בשכלול הקשר עם תחושותינו הפנימיות והתמסרות לתנועה הנובעת מהן ללא שיפוט או הוראה חיצונית.

למערכת השעות מסלול ריפוי בתנועה – ימי א'

למערכת השעות מסלול כוריאוגרפיה ותנועה